Zimbabwe prosí o pomoc, a chce zpět bílé farmáře.
sobota, 26. listopadu 2016

13_africanmultikulti.jpg

Uplynuly tři roky (plus dva dny) ode dne, kdy prezident Zimbabwe Robert Mugabe nařídil 24.11.2013 předat »černým lidem« farmy vedené a vlastněné zbytky bílé komunity v Zimbabwe, a předat i firmy a podíly ve firmách černým Zimbabwanům.

Již před tímto úžasným rozhodnutím museli bílí farmáři doslova bojovat o přežití. A pokud píši bojovat, tak to nemyslím obrazně. V roce 2013 4.500 bílých farmářů v Zimbabwe, z nichž většina byla potomky Britských osadníků, případně Búrů, kolonistů, kteří přišli z Jihu Afriky. Musela buďto; doslova bojovat o přežití, a nebo utéct ze země. Lidé, jejichž předkové 112 let kultivovali a zásobovali Afriku jídlem, museli opustit Zimbabwe.

Původní obyvatelé Království Mapungubwe (9. – 14. století), které se nalézalo na území dnešní Zimbabwe, určitě nebyli žádní svatouškové. Ale čile se věnovali obchodu se zlatem, slonovinou a otroky s Araby. Skládalo se z etnik Pedi, Sotho a Shona. Zůstali po nich starověké památky, kamenné stavby chráněné UNESCO. A docela jistě to tedy nebyli dnešní černí obyvatelé této země.

Zhruba roku 1300 – 1600 kdy vzniklo Velké Zimbabwe, které se nacházelo i na části dnešního Mosambiku, a po osidlování země Portugalci, Shona civilizace zanikla. Portugalci převzali bez skrupulí jejich obchodní cesty a obchodování s Araby jak v obchodu se slonovinou, tak zlatem, tak i otroky. Mezi tím, již přijíždí také bílí osadníci jak z Británie, tak z kolonisté z jihu Afriky. Tedy Afrikánci - Burové. Směs Holanďanů, Němců, Vlámů, i Francouzů + již zmiňovaní Britové. To vše v 17. Století. Roku 1821 přichází etnikum Zulu, kteří dnes žijí na území Zimbabwe. Každopádně, roku 1980 byla vyhlášena nezávislost na Velké Británii, a Zimbabwe dostává svého prvního prezidenta jménem Canaan Sodindo Banana. Po sedmi letech odchází a na trůn (zde to opět lze použít doslova) dosedá Robert Gabriel Mugabe, který zastával od roku 1980 úřad premiéra. Jeho úřad se jmenuje prezidentský úřad, ale rozhodně si jej nelze spojovat s funkcí prezidenta, kterou známe ze západní civilizace. V roce 1980 také přišla pozemková reforma, a bylo vyvlastněno 46,5% půdy, kterou vlastnili bílí farmáři. Z 6000 farmářů se stali bezzemci. Vláda Velké Británie se průběžně snaží kompenzovat farmářům jejich ztráty a v roce 1997 se vláda Britského premiéra Toniho Blaira rozhodne zastavit vyplácení kompenzací. V roce 2000 a to konkrétně 6. Dubna 2000 je vydán v Zimbabwe zákon, který umožňuje vyvlastňování půdy. Takže vše bez jakékoliv náhrady. Dostáváme se k roku 2013, k 24. Listopadu. Všichni dostali pouhý měsíc na to, aby dobrovolně vydali svůj majetek a odešli ze země. Pokud ne, budou zabiti. A skutečně byli farmáři zabíjeni. Existují o tom stovky článků, které si můžete vyhledat sami.

Ekonomika Zimbabwe se zhroutila, a ze země odešlo 3,4 milionu obyvatel. Pozor, jde o ¼ populace země! Hyperinflace se roztočila a dosáhla na neuvěřitelných 231 milionů % v červenci 2008. To není překlep, to jsou reálná čísla. Peníze jsou naprosto k ničemu. Za nákladní auto plné bankovek, nemáte šanci koupit ani bochník chleba. Obyvatelé Zimbabwe padají a umírají hlady, ačkoliv to byla dříve obilnice Afriky. Pan prezident Mugabe žádá bílé farmáře, aby se vrátili. http://qz.com/458137/mugabe-is-asking-back-the-white-farmers-he-chased-away/

Proč by to kdo dělal? Chtěli si vládnout sami, mají přesně to co chtěli. Takže pokud pomřou hlady, bude to pouze jejich volba. Tančili a radovali se když znásilňovali farmářky a jejich dcery, když věšeli a ubíjeli farmáře, vypalovali jejich domy a vyháněli je ze země. Tomu kdo pošle byť jediný dolar, jedinou libru, jedinou korunu, zkrátka jediný „fufník“ do Zimbabwe, zabavit veškerý majetek. A komplet sakum prdum to poslat do oné země na podporu těch chudáků, kteří se mají zle vlastní vinou. Pokud je někdo chce podporovat, tak ať je tedy podpoří vším co má. A navíc, takovéto lidi poslat s jejich majetkem k Mugabemu, aby mohli pomáhat osobně.

Zde ve Velké Británii, stojí před ambasádou Zimbabwe u Trafalgar Square směrem na ulici Strand, po levé straně každý den davy lidí, kteří protestují proti Mugabemu tak, že sepisují petice, tančí, buší do bubínků, zastavují kolemjdoucí turisty, a nutí je pod petice se podepsat. Britové již tak naivní nejsou, a kašlou na podepisování těchto peticí. Země dnes spoléhá na dárcovství, a obviňuje bílé darebáky z toho, že se na ně vykašlali a nechali je na holičkách.

Tafadzwa Musarar, který za Zimbabwe žádá mezinárodní společenství o humanitární pomoc, požaduje navýšení dárcovství USA z 212 milionů dolarů na 352 milionů dolarů pro budoucí rok. Jinak hrozí zemi humanitární katastrofa. 5,2 milionů lidí hladoví. Viz odkaz. http://www.newsdzezimbabwe.co.uk/2016/11/zanu-pf-in-corrupt-food-for-votes-deal.html

Ano to je problém. Ale my jsme ho zavinili? My máme cítit vinu? Také máte pocit, že takto je to zle?