Blížíme se do bodu zlomu a budeme si muset říct: "Quo vadis."
středa, 27. dubna 2022

41_nda4mtq3lmpwzyzoyxnoptvmytyxymrknti0mdy1mdnlyte4n2q2y2iym2uznzu5.jpg

Existuje určitá rovnováha mezi strukturou a chodem společnosti, a mezi těmi, kteří mají moc posunovat lidstvo dál.

Pokud převládne názor, že musíme jako lidstvo kráčet neracionáním, zmateným a nesmyslným směrem, tak se společnost dostane do bodu zlomu, kdy si lidé musí položit otázku, co vlastně chceme a kam se chceme ubírat.

MY JSME VELMI BLÍZKO U BODU ZLOMU!

Sankce uvalované na Rusko, protože podniklo invazi na Ukrajinu, se vesměs otáčí proti těm zemím, které tyto sankce uvalily a budou mít rozhodně neblahý dopad na hospodářství těchto zemí. Mnohem horší a drtivější následky než na Rusko!

Jeden příklad za všechny:

Západní státy zmrazily bankovní účty Ruska v západních zemích, znemožnily jim volně používat západní měny při obchodování se surovinami.

Smíchu bylo hodně a poklepávání si po ramenou, jak jsme to těm Rusákům nandali, ještě víc.

Rusko v reakci na tyto sankce prohlásilo, že bude od určitého data přijímat platby za zemní plyn a ropu, který smluvně dodává Rusko do Evropy, a na kterých jsme závislý, pouze v rublech. Co by dělali Rusové s US dolary nebo Eury, když jimi platit na západě díky něm sankcím téměř nesmí.
Rusko nepovažuje toto opatření za přátelské a přijalo nepřátelské opatření také vůči nám.

a) Rusko kvůli zmrazeným devizám nemůže platit věřitelům dluhy, takže prohlásilo, že buďto bude splácet v rublech, nebo nebude splácet vůbec. = Sice státní bankrot Ruska před světem, ale ti, kteří jim půjčili peníze je již nikdy neuvidí.

b) Rusko trvá na tom, aby státy odebírající zemní plyn a ropu za odebrané suroviny platily v rublech. Polsko a Bulharsko nezaplatilo. = Od dnešního dne přestalo Rusko dodávat do Polska a Bulharska zemní plyn.

c) Teď už nejde o to, zda zaplatí nebo nezaplatí, zkrátka budou bez dodávek zemního plynu z Ruska. Milionkrát můžeme říkat, že svinskej Rusák nedodržuje smlouvy, jenže bez plynu padne hospodářství doslova na hubu. My nemáme prostředky na to jít do Ruska a ty plynové kohouty zase otevřít. Pokud někdo přichází s touto myšlenkou, tak je blázen.

d) Hlavně nesmíme zapomenout poděkovat těm, kteří nás nahnali do Ruského chomoutu a totální závislosti na dodávkách z Ruska.

Nevím, jaké bude přijato řešení na hodně rychlé vybruselní z této nehezké situace, ale vím jistě, že postavit nové terminály, přijímat zkapalnělý zemní plyn a dopravovat ho sem k nám potrubím, které se od těch budoucích terminálů musí teprve postavit, je otázkou let!
Německo prohlásilo opakovaně, že nejdřív uspokojí svoje vlastní obyvatele, potom Německé průmyslové podniky, a teprve z toho co zbyde, bude zásobovat další státy. To ve skutečnosti znamená, že pro nás plyn pravděpodobně bude odměřovaný velmi pečlivě, pokud vůbec bude. On totiž veškerý plyn, který k nám jde, jde přes Německo. K tomu sem dám pár udajů, které mnohé zřejmě překvapí.

Cena plynu je jistě vysoká, ale proč je lidem zamlčováno, že v roce 2008 byla cena plynu 13,6 USD / mmBtu a dnes je cena téhož plynu na 6,64 USD / mmBtu. Ať počítám, jak počítám, dnešní cena plynu není ani polovina ceny tehdy – To byla cena na burze! A pokud máme zemní plyn násobně dražší, tak si na prodeji zemního plynu pořádně mastí kapsu překupníci.

My musíme dle regulí EU koupit plyn od Německa. To ho obchoduje na Energetických Burzách:

1) Title Transfer Facility – Nizozemí- přes tuto Burzu (převážně) je plyn dodáván do Německa, ale existují i další energetické burzy, jako třeba

2) NetConnect Germany, kde lze nakoupit plyn až 13 let dopředu! Nebo třeba

3) Virtual Trading Point – Rakousko, které se stará převážně o Rakousko, ale o značnou část Slovenska – proč ne, když ji Slovensko vlastní z 15% a nakupuje zde i Německo, a onen nakoupený plyn – z různých energetických burz potom prodává nám.

V každé burze je nakupován plyn za jinou cenu vzhledem k předpokládaným odběrům a délkám odběru. Plyn přicházející k nám z Německa pochází přímo z Ruska (51%), Norska (27%), Nizozemska (22%) z toho je tvořen „Nizozemský plyn“ z Dánska a Velké Británie (6% dohromady) a zbytek (16% Ruský plyn). Takže ať již chceme nebo ne, Česká republika bere přes Německo veškerý plyn, který nicméně pochází z 67% přímo z Ruska. Cena při nákupu pro Německo je zhruba na 1/3 oproti nákupu pro Českou republiku.

To je hodně zlé. Toto politické rozhodnutí musel někdo podepsat a jistě se najde při bližším zkoumání, kdo přesně to byl.

Já se každopádně zaměřil na to, proč nemáme jako Česká republika dostatečně plné zásobníky – státní rezervy plynu. Protože je vláda ing. Miroslava Topolánky zrušila v roce 2009.

Zde je odkaz: Státní rezervy plynu? Nesmysl

Ještě k tomu, zda politici ze strany, která má lví podíl na tom, že cena zemního plynu pro Českého odběratele je vysoká, svými cestami cestou na Ukrajinu dosáhnou toho, aby byla cena přijatelnější, nebo zda dokonce dokáží to, abychom měli dostatečné zásoby a nehrozil zde úplný výpadek dodávek. Tyto cesty jsou pouhá politická gesta bez reálného kladného dopadu na dodávky zemního plynu a ropy do České republiky. Tenhle průšvih zavinili doslova ti samí lidé, kteří byli na Ukrajině a v Kyjevě. Nikde není ani slovo o tom, že by pan Fiala, nebo pan Vystrčil (oba z ODS) jakkoliv snažili pan Topolánka upozornit, že jeho rozhodnutí o prodání státních rezervních zásobníků na plyn, je špatné rozhodnutí. Oba dva byli vlivnými členy ODS v době, kdy toto nešťastné rozhodnutí padlo.

Na Ruský plyn nás navázali naši politici, kteří byli u vesel od roku 1990. Nikomu nepřišlo divné se spolehnout pouze na jednoho dodavatele – plynovod z Ingostatu je naprosto nedostačující a navíc jde stejně o Ruský plyn, který by k nám tekl z Německa!

Jak jsem psal, blížíme se do bodu zlomu a budeme si muset říct: "Quo vadis."
Musíme si tuhle otázku položit brzo a začít to uryhleně řešit, protože pokud to neuděláme, bude to vyřešeno za nás. Ve chvíli, kdy ekonomika začne haprovat, tak už je úplně jedno co si přejeme a nebo co chceme. V tu chvíli se budeme muset podřídit objektivní realitě.